-
Empty cart
No products in the cart.
Return to Shop
Praca dyplomowa i jej obrona to najważniejszy etap ukończenia studiów wyższych. Nawet jeśli jest to praca odtwórcza to umiejętność odpowiedniego cytowania źródeł, z których zaczerpnęliśmy swoją wiedze jest niezbędna. Warto zatem przyswoić te reguły, aby uniknąć potencjalnych błędów, a tym samym zaoszczędzić sobie czasu przy ewentualnych poprawkach. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka żelaznych zasad poprawnego cytowania, które mogą okazać się niezwykle pomocne przy pisaniu pracy dyplomowej.
Cytowanie a plagiat
Przed obroną każda praca licencjacka i magisterska jest poddana analizie w systemie antyplagiatowym uczelni, aby zweryfikować jej autentyczność i zgodność z normami akademickimi. Cytowanie to przytaczanie słów konkretnego autora, więc teoretycznie można zadać sobie pytanie: Czy w takim razie cytowanie jest plagiatem? Odpowiedź brzmi: NIE! Każdy program plagiatowy uczelni dopuszcza pewien współczynnik powtórzeń, co chroni autora pracy przed posądzeniem o plagiat, o ile nie cytuje on zbyt często. Cytowanie ma być czymś w rodzaju potwierdzenia koncepcji, które opisujesz w swojej pracy. Pamiętaj więc, aby cytować rozsądnie.
Rodzaje cytowania
Wyróżnia się kilka rodzajów cytowania. Zapewne kiedyś zauważyłeś/aś jakieś nawiasy w środku tekstu z nazwiskiem i datą lub odnośniki na dole przeczytanej strony z pewnymi informacjami. Jest to nic innego jak różne formy cytowania. Wyróżniamy cytowanie w stylu APA, MLA i Harvard. Każdy z nich jest przypisany do różnych dziedzin nauki. APA stosowany jest w naukach psychologicznych, MLA w literaturze, Harvard natomiast jest dość elastycznym stylem stosowanym w kilku obszarach nauki. Przed rozpoczęciem pisania pracy dyplomowej uczelnie przekazują pełne wytyczne, w których określają jakim stylem cytowania należy się kierować podczas pisania.
Zasady poprawnego cytowania
Poniżej znajdziesz zasady poprawnego cytowania wraz z przykładami:
- Jeśli cytujesz bezpośrednio czyjąś wypowiedź używaj cudzysłowie, na przykład: Jak wspomina Dussel (2009) „Często brakuje nam środków potrzebnych do zaspokojenia wszystkich potrzeb. I właśnie tutaj swe dzieło rozpoczyna marketing”(str. 20).
- Jeśli piszesz dany akapit korzystając z wiedzy merytorycznej przeczytanej w jakiejś książce, nie musisz podawać numeru strony, na przykład: Dussel (2009) twierdzi, że marketing służy do zaspakajania potrzeb ludzkości.
- Jeśli książka, którą cytujesz jest napisana przez więcej niż trzech autorów nie wymieniaj ich wszystkich. Wystarczy, że wymienisz nazwisko pierwszego i dopiszesz skrót „i inni” lub „et al.”. Pamiętaj, aby trzymać się jednego ze skrótów w całej pracy dyplomowej. Na przykład: Według Dussel i inni (2009) „Często brakuje nam środków potrzebnych do zaspokojenia wszystkich potrzeb. I właśnie tutaj swe dzieło rozpoczyna marketing”(str. 20).
- Jeśli chcesz cytować stronę internetową musisz pamiętać, by prócz autora, nazwy i daty publikacji tekstu, dodać link z konkretnej strony internetowej. Koniecznie należy też wskazać datę odwiedzin tej witryny. Warto wtedy użyć cytowania w stylu Harvardzkim dodając odnośnik do tekstu. Na przykład Jan Kowalski, (2024), „Jak poprawnie cytować” [online], www.cytowanie.pl [dostęp: 22.01.2024]. Dostępny w: http://cytowanie.pl/jakcytowac.
- Jeśli cytujesz jakiś fragment książki możesz ominąć fragment, który jest zbędny poprzez wprowadzenie nawiasu kwadratowego w trzema kropkami w środku: […]. Na przykład: Jak wspomina Dussel (2009) „Często brakuje nam środków potrzebnych do zaspokojenia[…] potrzeb. I właśnie tutaj swe dzieło rozpoczyna marketing”(str. 20).
Reasumując. Cytowanie to zabieg, który ma Ci pomóc w pisaniu, a przy okazji potwierdzić zasadność Twoich słów. Być może na początku pisania może Ci to sprawdzić trudność, jednak praktyka czyni mistrza. Kieruj się wyżej wymienionymi zasadami, a Twoja praca spełni akademickie wymagania i będzie wyglądała estetycznie. Pamiętaj, że Twoja uczelnia zapewni Ci wskazówki w postaci zredagowanych wymogów pisania pracy dyplomowej. Znajdziesz je na stronie uczelni bądź możesz o nie bezpośrednio poprosić promotora
Sprawdź również: Kolory okładek prac dyplomowych